אודות המרכז

המרכז למחקר עסקים משפחתיים ע"ש רעיה שטראוס הוקם בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב.

המרכז הוא הראשון בתחומו בארץ, המרכז הוקם בזכות תרומתה של שטראוס, בסך חמישה מיליון דולר, וישמש גוף אקדמי למחקר והוראה בתחום העסקים המשפחתיים בארץ ובעולם.

המרכז החדש יעסוק במחקר עדכני ובפיתוח ידע וכלים ייעודיים לניהול עסקים בבעלות משפחות, בהוראה ובהדרכה במסגרת אקדמית ללימודי התואר השני (ה-MBA) וכן במסגרות נוספות ליזמים, למנהלים ולמשפחות. בנוסף לכך, המרכז יקדם את בנייתו של מאגר ידע ונתונים על עסקים משפחתיים בישראל ובעולם וכן יקדם את הקמתו של מרכז בינלאומי לקידום קשרי משפחות-עסקים. המרכז יפעל להקמת רשת בינ"ל של מרכזי עסקים משפחתיים וכן יבסס שיתופי פעולה עם ארגונים של עסקים משפחתיים בעולם.

לדברי פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול, מרכז זה, הראשון בתחומו בארץ, מצטרף למרכזים דומים באוניברסיטאות מובילות בעולם וביניהן קלוג, הרווארד, וורטון ואינסיאד. ייעודו של המרכז לשמש מרכז מחקרי ולימודי בקנה מידה בינ"ל. פרופ'  צבירן הוסיף: "תחום העסקים המשפחתיים, הכולל מגוון רחב של חברות – מעסקים קטנים ועד לחברות גלובליות – מהווה נדבך משמעותי בתרומה לצמיחתה של הכלכלה הישראלית. המרכז החדש ירכז את העשייה הענפה בתחומי המחקר וההוראה במטרה לסייע בחיזוק מגזר זה לעודד יזמות וחדשנות וכן לתרום למקצוענות ומצוינות".

"לייצר שיח בין העולם האקדמי לעולם העסקי"

בטקס חתימת ההסכם, שנערך בערב ראש השנה, הודה פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, לרעיה שטראוס על "פועלה ותרומתה הענפה לנושא שהינו בעל חשיבות כלכלית וערכית לליבת העסקים של החברה הישראלית". לדברי הנשיא "מטרתנו היא לייצר שיח פעיל בין העולם האקדמי לעולם העסקי, ובכך לקדם משמעותית את נושא העסקים המשפחתיים".

בטקס החתימה של ההסכם השתתפו פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, הגב' רעיה שטראוס, פרופ' משה צבירן והמנהלים המשותפים של המרכז –  פרופ' דן וייס, חבר סגל הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, חוקר ומרצה בתחום העסקים המשפחתיים, וד"ר נאווה מיכאל-צברי, מומחית בתחום חקר העסקים המשפחתיים, שסיימה את הדוקטורט הראשון בתחום זה בישראל.